Nowości dla czytelników (04.2023)

Zdjęcie okładki książki pt. "Droga do gwiazd". Na ciemnym tle na dole okładki widoczna głowa chłopca w czapce, z wyglądającym z tyłu kotem. U góry dużymi niebieskimi literami tytuł.

Droga do gwiazd – Katarzyna i Paweł Ziemniccy

Droga do gwiazd to barwne opowiadanie o Mikołaju Koperniku dla dzieci.  Zabierze Was w niezwykłą podróż, która zaczyna się w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, ona się nie kończy! Ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z Was…

Zdjęcie okładki książki pt. "Życie jak czekolada". Okładka utrzymana w białej kolorystyce, u góry rozrzucone różne czekoladki, poniżej nazwisko autora i dużymi fioletowymi literami tytuł książki.

Życie jak czekolada – Agnieszka Zakrzewska.

W tej opowieści życie ma smak czekolady… Nad Malinową Bombonierką zawisły czarne chmury. Pasierb ciotki Emilii nie cofnie się przed niczym, żeby odebrać Ninie należne jej dziedzictwo. Zdesperowana dziewczyna, szukając ratunku, czyta stare zapiski swojej ciotki i poznaje fascynującą historię jej życia.

Zdjęcie okładki książki pt. "Kulturowe ramy zachowań społęcznych". Na białyn tle w centralnej części tytuł czerwonymi literami, u góry nazwisko autora. Rozdzielone czarnymi ramami.

Kulturowe ramy zachowań społecznych – Paweł Boski

Książka promuje psychologię międzykulturową. Jest to pierwsza na naszym rynku książka polskiego autora, oparta na jego długoletnim doświadczeniu badawczym i dydaktycznym.
Podręcznik realizuje dwie funkcje. Po pierwsze, przedstawia próby pomiaru i interpretacji kultur w języku psychologii. Po drugie, podejmuje problematykę kulturowych uwarunkowań jednostkowych procesów psychicznych (własnego ja, tożsamości) oraz dynamiki interakcji międzykulturowej

Zdjęcie okładki książki pt. Wypełnić pustkę. Na pierwszym planie rozmazane malutkie domki, powyżej dużymi literami tytuł a nad nim na niebiesko nazwisko autora.

Wypełnić pustkę – Jonice Webb

To książka o tym, czego zabrakło Ci w dzieciństwie, jakie są tego konsekwencje w dorosłym życiu i co możesz zrobić, aby uporać się z emocjonalnymi blokadami. Autorka wykorzystując przykłady z życia pacjentów zmagających się z lękami, smutkiem, czy poczuciem pustki, przybliża temat zaniedbania emocjonalnego. Proponuje również konkretne rozwiązania problemów osób, które go doświadczyły.

Zdjęcie okładki książki pt. Kości, które nosisz w kieszeni. Na brązowym tle widać kobietę siedzącą na krześle z głową opartą o poręcz. Tytuł białymi literami w lewym dolnym rogu.

Kości, które nosisz w kieszeni – Łukasz Borys

Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować. Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy

Zdjęcie okładki książki pt. "Głośnik w głowie". Na pierwszym planie widoczne proste szpitalne łóżko, przy zielone ścianie i oknie. Na łóżku widać zarys leżącej osoby.

Głośnik w głowie – Pawłowska-Krać Aneta

Uprzedzenia względem osób chorych psychicznie sprawiają, że niewielu potrzebujących otrzymuje fachową pomoc. Z kolei pacjenci decydujący się na leczenie nie są traktowani właściwie. Książka „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce” to dająca do myślenia publikacja pozwalająca lepiej zapoznać się z problemem chorób psychicznych i systemem, który nie ułatwia życia pacjentom.

Zdjęcie okładki książki pt. "Jak udomowiono człowieka". Na czarnym tle w lewym dolnym rogu widoczne 3 kłosy, u góry na czerwono tytuł książki.

„Jak udomowiono człowieka” Jamesa C. Scotta to prowokująca książka podważająca przyjętą narrację o początkach ludzkiej cywilizacji.

Powstanie pierwszych państw rolniczych nie było jednoznacznym sukcesem ludzkiej współpracy i wielkim cywilizacyjnym krokiem naprzód. Autor „Jak udomowiono człowieka” dowodzi, iż początkowo było wręcz odwrotnie – osiadły tryb życia często oznaczał radykalne pogorszenie warunków bytowych i zdrowotnych w porównaniu do społeczeństw zbieracko-łowieckich, a wczesne rolnictwo wiązało się ze znacznym ograniczeniem naszej swobody.

Zdjęcie okładki książki pt. "Ludzkość". Na czarnym tle pomarańczowymi literami napisany tytuł, poniżej biało pomarańczowy podtytuł. U góry sylwetki ludzkie naprzemiennie białe i pomarańczowe.

Ludzkość. Historia, o jakiej nie mieliście pojęcia – Ansary Tamim

Co łączy Wielki Mur Chiński z bostońską herbatą, a krucjaty z systemem bankowym? Gdzie byli Saraceni, gdy zachodnia cywilizacja eksplorowała świat? Ansary udziela odpowiedzi nie tylko na pytania, które chcecie zadać, ale także na te, o których nikt nawet by nie pomyślał!
LUDZKOŚĆ to fascynujący wywód o tym, jak kształtowaliśmy historię – od epoki kamienia po erę cyfrową. Autor dowodzi, że machinę dziejów wprawiały w ruch nie zwycięskie bitwy, rozwój rolnictwa czy nawet podbój planety, lecz? opowieści!