80. rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów.

Biblioteka Pedagogiczna  w Pionkach dołącza do obchodów poprzez włączenie się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną, już po raz jedenasty, przez  Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

W ramach naszych działań odbyła się lekcja biblioteczna – „80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. ” poprowadzona przez p. Beatę Maciąg. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pionkach. W czasie spotkania młodzież zapoznała się z historią i kulturą  społeczności żydowskiej na ziemiach polskich, jej eksterminacji w czasie II wojny, poznała przyczyny wybuchu powstania w getcie oraz dowiedziała się, dlaczego żonkil jest symbolem powstania .

Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli także  film edukacyjny przygotowany przez Muzeum Polin.

Duże wrażenie na młodzieży zrobił również  fragment przemówienia Mariana Turskiego- polskiego   dziennikarza i historyka pochodzenia żydowskiego, więźnia getta i obozu koncentracyjnego – wygłoszonego z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Najważniejszym jego przesłaniem są słowa skierowane do młodych: „Nie bądźcie obojętni”. Historia Bohaterów getta  walczących o godność człowieka, to historia Polski, która jak się okazuje, nie jest obojętna współczesnym nastolatkom.

Na koniec spotkania zostały dzieciom rozdane papierowe żonkile – symbol zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Na zdjęciu widoczny bukiet żonkili.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy żonkile.