2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został  ustanowiony w 2008 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz umiejętności otwierania się na to, co inne. 

W kwietniu- w ramach „niebieskiego” miesiąca – prezentujemy naszym Czytelnikom wybrane pozycje, które dotyczą spektrum autyzmu.

James Ball w przystępny sposób tłumaczy, czym jest autyzm, a czym nie jest, i przedstawia program wczesnej interwencji oraz składniki „idealnego” programu terapii dla małych dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Omawia różne techniki oraz narzędzia pozwalające ocenić, czy techniki te są odpowiednie dla danego dziecka i jego rodziny.

Autorka podręcznika przedstawia typowe, codzienne sytuacje, z którymi mają do czynienia dzieci autystyczne i ich rodziny pozwalając je poznać i lepiej zrozumieć. Każdy rozdział dotyczy ważnego aspektu życia, na przykład komunikacji, talentów, twórczego wyrażania siebie, uczenia się czy zawierania przyjaźni. Ostatnia część każdego rozdziału została napisana z myślą o rodzicach, terapeutach oraz innych ważnych dorosłych w życiu dziecka. Znajdują się tam praktyczne sugestie i ciekawe pomysły, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i w szkole.

Książka w jasny i prosty sposób opisuje całościowy charakter autyzmu. Skierowana jest do zarówno zawodowych  trenerów, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z głęboko ukrytego cierpienia związanego z autyzmem, jak i rodziców osób autystycznych. Książka podkreśla, że autyzm należy starać się zrozumieć od wewnątrz, spróbować zobaczyć świat oczami osoby autystyczne

Temple Grandin dzieli się swoim osobistym doświadczeniem i historiami opowiadanymi przez szukających jej wsparcia rodziców i specjalistów, a Debra Moore wykorzystuje doświadczenie psychologa, pracującego z dziećmi i nastolatkami w spektrum oraz ich opiekunami. I to właśnie do tej grupy skierowany jest Autyzm. Przewodnik.

Osoby autystyczne cierpią z powodu licznych schorzeń takich jak: choroby przewodu pokarmowego, zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne, czy genetyczne. Pacjenci z ASD wymagają profesjonalnej terapii i wielodyscyplinarnej opieki. Celem książki jest przedstawienie nowoczesnej i przekrojowej wiedzy na temat stanu zdrowia osób z autyzmem i ich specyficznych potrzeb.

Nietypowy przewodnik po neurotypowym świecie komunikacji międzyludzkiej. Small talk, białe kłamstwa, aluzje, komunikaty niewerbalne, niepisane zasady i opanowujące myśli pytanie: „Co teraz powiedzieć?” – to tylko niektóre z elementów codzienności, które dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu stanowią nie lada wyzwanie. Sarah Nannery doskonale je rozumie.

Pierwsza książka, którą powinieneś przeczytać, gdy u twojego dziecko zdiagnozowano autyzm! Pozwala spojrzeć na świat oczami dziecka, usłyszeć jego głos, który w narastającej wokół autyzmu wrzawie często bywa niesłyszany. Publikacja Ellen Notbohm powinna się stać obowiązkową lekturą wszystkich rodziców, krewnych, pracowników społecznych, nauczycieli oraz terapeutów dzieci z autyzmem.

W przypadku dziecka z autyzmem nauczanie domowe może wydawać się wyjątkowo trudnym wyborem. Książka „Edukacja domowa dzieci w spektrum autyzmu” zapewni rodzicom narzędzia niezbędne w tej sytuacji. Dzięki niej dowiesz się, jak: – zaplanować lekcje w domu, aby w pełni wykorzystać rytm dnia i mocne strony dziecka – stworzyć okazje do nauki dzięki wprowadzeniu różnorodnych, zabawnych zajęć – sprawić, żeby zdobywanie wiedzy i umiejętności przychodziło naturalnie – dostosować metody do charakteru i osobowości dziecka.