Projekt Krokus

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Ireland. W tegorocznej edycji projektu (2023/2024) bierze udział około 500 placówek z całego świata. Również nasza biblioteka włączyła się do udziału w tej akcji. Zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Specjalnej w Pionkach, którzy wspólnie z pracownikami biblioteki, sadzili  żółte krokusy. Kwiaty te upamiętniają  ponad 1,5 miliona dziecięcych ofiar Holokaustu oraz  dzieci innych  narodowości, które zginęły w czasie II wojny.  Sadzenie krokusów poprzedziły zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzieli  się o tragicznych wydarzeniach lat wojny i o Holokauście.

W tej  nietypowej  lekcji historii poruszyliśmy także kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia.

Liczymy, że kwiaty zakwitną na początku wiosny, aby przypominać o niewinnych i bezbronnych dzieciach.