Nowości dla nauczycieli (09.2023)

Afazja. Ćwiczenia językowe dla dzieci, część 1 – Marzena Błasiak-Tytuła (red.), Zdzisława Orłowska

To seria 4 książek – pomocy dla dzieci z afazją, które mają problem z rozumieniem i nadawaniem komunikatów językowych. Składa się z zestawów ćwiczeń kształtujących rozumienie, powtarzanie, słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie.

Zdjęcie okładki książki pt. "Dziecko z bliska". Żółte tło okładki, granatowa lupa, w miejscu soczewki nazwisko autora i tytuł książki.

Dziecko z bliska – Agnieszka Stein

Pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości, która kompleksowo opisuje relacje w rodzinie, nawiązywanie i utrzymywanie więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. Książka, która wesprze rodzica na drodze do poznania własnego dziecka.

Zdjęcie okładki książki pt. "Dzielę i łączę wyrazy" autorstwa Magdaleny Borowskiej.

Dzielę i łączę litery sylaby wyrazy Ćwiczenia dla młodzieży i dorosłych z trudnościami językowymi – Magdalena Borowska

Jest to zbiór różnorodnych ćwiczeń służących usprawnianiu funkcji czytania, pisania oraz mówienia. Publikacja zawiera 7 typów zadań.

Zdjęcie okładki książki pt. "Kocham uczyć czytać". Na pierwszym planie klęcząca kobieta i dziecko. Dziecko zwrócone do kobiety trzyma książkę. U góry na niebieskim tle białymi literami tytuł książki.

Kocham uczyć czytać. Poradnik dla rodziców i nauczycieli – Jagoda Cieszyńska

Książka jest przewodniem metodycznym – przystępnie, krok po kroku, wyjaśnia nauczycielom, rodzicom i wychowawcom, jak pracować z książeczkami tej serii. Zawiera dodatkowy rozdział poświęcony mózgowej organizacji funkcji językowych dziecka, wyjaśniający neuropsychologiczne podłoże wczesnej nauki czytania, zarówno u dzieci zdrowych, jak i z zakłóceniami rozwojowymi.

Sztuka rysowania dla dzieci. Ćwiczenia – Gecko Keck

Wykonując ćwiczenia krok po kroku, młodzi artyści uczą się, jak realistycznie przedstawiać zwierzęta i ludzi. Zaczynając od prostych form, dzięki czytelnym wskazówkom oraz atrakcyjnym tematom, młodzi rysownicy szybko doskonalą umiejętności.

Zdjęcie okładki książki pt. "Wychowanie bez nagród i kar". Okładka podzielona na trzy części. Górna i dolna utrzymana w odcieniach pomarańczu i czerwieni, u góry nazwisko autora, u dołu - tytuł książki. W środkowej części widać skaczące dzieci na zielonym tle.

Wychowanie bez nagród i kar – Alfie Kohn

Autor opisuje negatywne skutki nadmiernej kontroli nad dziećmi. Przedstawia mocne argumenty przeciwko stosowaniu kar, nagród i pochwał. Zwraca uwagę na szkodliwą presję sukcesu ciążącą na współczesnych dzieciach i młodzieży. Uczy rozumienia punktu widzenia dziecka. Przedstawia zasady rodzicielstwa i miłości bezwarunkowej.

Zdjęcie okładki książki pt. "Zabawy sensoryczne na każdy dzień. Lato".

Zabawy sensoryczne na każdy dzień. Lato – Agnieszka Bugajska, Anna Wiktor-Stępień

Zbiór ponad 160 propozycji aktywności oraz 7 scenariuszy zajęć inspirowanych latem, a także dodatek – pomysły na sensoryczne aktywności, które można zaproponować podczas wakacji.

Do mózgu trafiają różnorodne bodźce płynące z całego ciała – są jego pożywieniem. Trafiają one do mózgu poprzez nasze zmysły. Integracja sensoryczna składa wszystko w całość, sprawia, że docierające informacje współgrają i umożliwiają prawidłową odpowiedź i właściwie zachowanie. Gdy wszystkie zmysły współpracują w odpowiedni sposób, mózg nie ma problemu z nauką i adaptacją. Dlatego tak ważne jest, żeby karmić go różnorodnymi bodźcami już od narodzin. Wiek przedszkolny jest kluczowy.