„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to powieść, którą czytano na placu przed gmachem naszej biblioteki  w ramach 12. Odsłony Narodowego Czytania, akcji odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Spotkanie rozpoczęto przeczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W liście Prezydent zwrócił uwagę na walory barwny język, jakim posługują się bohaterowie lektury „Nad Niemnem”, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny i pełne humoru dialogi.

Trzytomowy utwór Orzeszkowej przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887. W postaci książkowej Nad Niemnem ukazało się w edycji warszawskiego Gebethnera i Wolffa w roku następnym.

Do wspólnego czytania fragmentów powieści zaprosiliśmy panią vice-burmistrz Kamilę Kaczorowską, panią dyrektor Przedszkola Nr 1 w Pionkach, przedstawiciela nauczycieli panią Aldonę Krasoń z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pionkach oraz uczennicę z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.

Czytanie przeplatane było scenkami teatralnymi przygotowanymi przez Grupę Teatralną działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, przygotowaną przez panią Karolinę  Mroczek- Łuszczyk. Młodzi aktorzy pokazali swój talent wcielając się w role bohaterów „Nad Niemnem” i opowiadając ich historię, a ich pełna ekspresji gra spotkała się z wielkim uznaniem publiczności.

Mamy nadzieję, że spotkanie to pokazało, że utwór Elizy Orzeszkowej jest dziełem ponadczasowym, pełnym uniwersalnych wartości, które przemawiają  również do współczesnego czytelnika.