Wizyta rodziny p. Jana Prota w Bibliotece Pedagogicznej w Pionkach

29 maja 2021 r. w bibliotece złożyli wizytę członkowie rodziny Jana Prota – naczelnego dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach w latach 1927-1939. W tym okresie Jan Prot wraz z rodziną mieszkał w budynku, w którym obecnie mieści się nasza biblioteka.

Goście zwiedzali odremontowany budynek, wspominali dawne czasy i osobę Jana Prota. Sentymentalną podróż w przeszłość uzupełniły opowieści historyka – profesora Marka Wierzbickiego.

Spotkanie urozmaiciła projekcja dwóch filmów autorstwa Jarosława Szczypiora : „Śladami architektury COP w Pionkach” i „Miasto Pionki : 65 lat praw miejskich”. Filmy te zostały następnie przekazane bibliotece.

Członkowie rodziny Jana Prota przekazali bibliotece pamiątki z okresu, gdy był on oficerem Wojska Polskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii w okresie II wojny światowej. Odznaczenia, odznaki, guziki i naszywki z munduru wojskowego będą wyeksponowane w gablocie przy popiersiu J. Prota i poświęconej mu tablicy pamiątkowej.