Propozycje dla seniorów

Każdy etap życia wiąże się z innymi zadaniami i potrzebami – stwierdził amerykański psycholog rozwoju człowieka Erik Erikson.

Z biologicznego punktu widzenia okres starości oznacza utratę równowagi wewnętrznej organizmu. Wzrasta zapadalność na rozmaite choroby. Z psychologicznego punktu widzenia starość wiąże się ze zmianą ról społecznych oraz ze stopniową utratą osób najbliższych, przyjaciół i znajomych.

Chociaż nikt nie może zatrzymać starzenia się, to jednak możemy mieć wpływ na jego przebieg. Przedstawiamy kilka pozycji i zachęcamy do zapoznania się.

Animacja społeczno-kulturalna : współczesne wyzwania : młodzież i seniorzy jako odbiorcy kultury / Mariusz Cichosz, Monika Lewicka, Aldona Molesztak. Kraków : Impuls, 2018.

Animacja społeczno-kulturalna jest jednym z kierunków pedagogiki zajmującym się zagadnieniem praktyki wychowawczej i edukacyjnej, realizowanej w obszarze szeroko rozumianej kultury. Można jednak powiedzieć, iż jest to tradycyjne zagadnienie pedagogiki w ogóle, gdyż we wszystkich subdyscyplinach pedagogicznych w mniejszym lub większym stopniu pojawia się i jest podejmowany temat kultury i jej wpływu na proces wychowania.

Dieta seniora / Ewa Jarosz ; opieka merytoryczna Anna Kołłajtis-Dołowy. Wydanie I. Warszawa : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.

Publikacja pozwala zrozumieć starość jako naturalny i fizjologiczny etap życia człowieka. Opisuje zmiany zachodzące w organizmie i wynikające z tego dolegliwości seniorów, a także porusza problem postrzegania starości zarówno przez nich samych jak i przez osoby młode. Książka zawiera informacje o chorobach towarzyszących starości, w których zastosowanie odpowiedniego postępowania dietetycznego może przynieść pozytywne efekty zdrowotne poprzez łagodzenie objawów.

Emocje, relacje, empatia w wieku dojrzałym : warsztat : Jak zadbać o siebie / Jolanta Marchlewska. Wydanie I. Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego,  2019.

Książka daje narzędzie do stworzenia satysfakcjonującego życia, nowych kompetencji, które pozwalają cieszyć się każdym dniem i zachwycać drugim człowiekiem. Zaproponowane ćwiczenia pomagają zrozumieć własne zachowania i emocje. Jeśli czujemy, że brakuje nam świadomego kontaktu z uczuciami, równowagi w dawaniu i braniu, obserwowania zdarzeń bez ich interpretacji oraz asertywnego stawiania granic, to ten poradnik jest właśnie dla nas.

Jesień życia? Wiosna możliwości : przewodnik po późnej dorosłości / Monika Mularska-Kucharek, Ewa Czernik [i 10 pozostałych]. Wydanie I. Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016.

Praktyczny przewodnik dla seniorów, ich rodzin, opiekunów oraz dla lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek środowiskowych i społeczników napisany przez ekspertów!

Dzięki tej książce czytelnik pozna możliwości, jakimi dysponują seniorzy, aby czerpać satysfakcję z życia. Dowie się także, jak praca z emocjami, aktywność fizyczna, intelektualna oraz artystyczna i dostrzeganie wartości wiedzy płynącej z doświadczenia w okresie późnej dorosłości pozwalają wieść satysfakcjonujące życie.