Światowy Dzień Poezji

Święto,  ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku, obchodzone  corocznie 21 marca. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody tego święta odbywają się w Paryżu,  gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji – w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.

UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Poezja łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach, mentalności. Skłania do  zadumy, poznania myśli i emocji , innego spojrzenia na świat. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie bogatszym, uczy empatii i otwartości.

Na stronie Lustro Biblioteki została przygotowana informacja o bezpłatnych i legalnych e-bookach w bibliotece cyfrowej polona.pl – zestawienie twórczości poetów takich jak Adam Zagajewski, Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Zbigniew Herbert i inni : Dzień Poezji – darmowe e-booki.

Nasze propozycje: